Aktuality Technologie

V Británii začali s výstavbou největší baterie na principu zkapalněného vzduchu na světě

Velká Británie udělala další krok k trvale udržitelné energetice a pustila se do výstavby zatím světově největší baterie na principu zkapalněného vzduchu. Ta bude skladovat přebytkovou energii z obnovitelných zdrojů z přilehlého Trafford Energy Park na okraji Manchesteru. Obří baterie bude schopna zajistit bazální energii v síti i při velkém poměru energie z obnovitelných zdrojů, a předejít tak blackoutům, které při výpadcích těchto zdrojů hrozí. Při přebytku energie ji bude naopak ukládat pomocí zkapalněného vzduchu a tím bude zajištěna stabilita sítě.

Baterie na principu kapalného vzduchu

V porovnání s lítiovými bateriemi dokáží ty na principu zkapalněného vzduchu skladovat energii delší dobu a mají větší kapacitu. Zároveň nemají dlouho životnost a nezatěžují tolik životní prostředí. Princip fungování je jednoduchý, při nadbytku energie je vzduch stlačen a zkapalněn, na což je potřeba velké množství energie. Naopak ve chvíli, kdy je elektřina potřeba, se vzduch převede zpět do plynného skupenství a pohání elektrárenskou turbínu. Kapacita budované baterie je plánovaná na minimálně 50 MW a výkon 250 MWh. Množství skladované energie dokáže zásobit až 200 000 domácností po dobu pěti hodin.

Bezuhlíková budoucnost

Aby Británie dosáhla svého závazku uhlíkové neutrality do roku 2050, je podle Committee on Climate Change potřeba výrobu energie z obnovitelných zdrojů zčtyřnásobit. S tím jde ale v ruku v ruce právě schopnost vyrobenou energii dostatečně efektivně a v dostačujícím množství skladovat. Obnovitelné zdroje totiž nejsou schopny zajistit stálý, neměnný přísun energie do sítě. A tak se již nyní mluví o další baterii, která by měla vyrůst poblíž Thurrock’s Tilbury a jejíž kapacita by byla 600 MW.

Baterie u Trafford Energy Park by měla být v provozu od konce 2025, další baterie o celkové kapacitě 1 GW pak do roku 2025. 100 MW baterii plánuje postavit společnost Shell, Pivot Power má pak naplánované další dvě. Britský premiér Boris Johnson přislíbil masivní finanční podporu zeleným projektům včetně budování zmiňovaných baterií. Ta zatím první dostala od vlády grant 10 milionů liber, celkové náklady na výstavbu jsou ale vyšší, 85 milionů liber.

Uhlí patří minulosti

Až dosud spoléhla Velká Británie, stejně jako například Česká republika, převážně na uhlí, které sice představuje jistotu dodávek bez fluktuací a výpadků, které jsou běžné pro obnovitelné zdroje, ale zároveň s sebou nese ohromné emise skleníkových plynů a negativní dopad na kvalitu ovzduší i životního prostředí obecně. Ve snaze omezit emise a zmírnit tak dopady změn klimatu se proto od uhlí na všech frontách ustupuje. Skladování energie je základním předpokladem, aby mohlo být uhlí nahrazeno obnovitelnými zdroji a rozvodná síť se nezhroutila. Energie z obnovitelných zdrojů nyní tvoří v Británii zhruba 30 %.

zdroj: edie.net, current-news.co.uk, The Guardian   foto: unsplash.com

Sdílejte článek:

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře

Zavřít reklamu