Nová studie
Vědci z britské University of Plymouth zkoumali množství, velikost a typ vláken, která se uvolňují do odpadní vody během praní syntetických tkanin při teplotě 30 a 40 ˚C. Výsledky jasně ukazují, že naše pračky jsou jedním z hlavních zdrojů mikroplastů, které se nacházejí v našem životním prostředí. Studie proběhla pod vedením profesora Richarda Thompsona, který patří k předním světovým expertům na mikroplasty.
Nebezpečné mikroplasty
Mikroplasty se dostávají do potravního řetězce, hromadí se v trávicím traktu živočichů a snižují jeho schopnost vstřebávat živiny a jak ukázala studie na krabech, mají dokonce vliv na jejich chování. Celá šíře důsledků přítomnosti mikroplastů v životním prostředí ale zatím není známa.
Očekávaný nárůst
Nárůst množství mikroplastů v životním prostředí je celosvětovým problémem, který se bude v příštích desetiletích ještě zvětšovat. Až dosud se o praní prádla jako možném zdroji mikroplastů ve vědeckých kruzích uvažovalo, ale až nově zveřejněná plymouthská studie ho nejen potvrdila, ale také kvantifikovala množství uvolňovaných mikrovláken.
Na materiálu záleží
Vědci zkoumali několik typů syntetických tkanin od polyesterových přes akrylové po různé kombinace bavlny a polyesteru. Látky prali při teplotách 30 a 40 ˚C a používali různé druhy pracích prostředků a aviváží. Výsledky jsou poměrně překvapivé. Při jednom praní 6 kg látky z polyesteru se uvolní 496 030 mikrovláken, pokud je materiál tvořený kombinací polyesteru a bavlny, je to zhruba třetina, konkrétně 137 951 mikrovláken. Nejhůře dopadly akrylové látky, při jejichž praní se uvolňuje v průměru 728 789 mikrovláken.
zdroj: plymouth.ac.uk | fotografie: pixabay.com
Přidat komentář