Aktuality Příroda

Vědci se pokusili vytvořit první mládě v podstatě vyhynulého nosorožce bílého

Nosorožci bílí severní, dříve hojně rozšíření v Africe, stojí před vyhynutím. Polední dva jedinci jsou však samice, a tak není naděje na jejich přirozenou záchranu. Vědcům se ale s pomocí spermií odebraných tehdy poslednímu žijícímu samci podařilo vytvořit v laboratoři tři embrya tohoto vzácného nosorožce. Nyní se pokusili vpravit jedno z embryí do dělohy náhradní nosorožčí matky.

Zázračná embrya

Vědci se v rámci programu na záchranu nosorožce bílého severního pokoušejí takřka o nemožné. Ještě před jeho smrtí se jim podařilo odebrat spermie posledního samce tohoto druhu, následně proběhl v celkové anestezii úspěšný odběr vajíček dvou posledních žijících samic nosorožce bílého severního. Některá odebraná vajíčka se vědcům po opakovaných pokusech podařilo v laboratoři oplodnit a tři vzniklá embrya jsou tak dalším úspěšným krokem k narození prvního mláděte a záchraně druhu.

Náhradní matka

Během letošního léta přistoupili vědci v berlínském Leibniz Institute for Zoo and Wildlife Research k dalšímu kroku a pokusili se jedno z embryo vpravit do dělohy náhradní matky Karen, samice nosorožce bílého jižního, tedy příbuzného druhu takřka vyhynulého nosorožce bílého severního. Účastnil se ho mezinárodní tým vědců z oblasti umělého oplodnění a veterinární medicíny. Sedmnáctiletá Karen se má stát klíčovou postavou záchrany zmiňovaných obrovských afrických savců před vyhynutím.

Dřívější cíl pytláků

Nosorožci bílí severní dříve patřili k hojně rozšířenému druhu nosorožců, kteří se pohybovali v oblastech centrální a východní Afriky. Desítky let intenzivního pytlačení a ztráta přirozeného prostředí je nicméně dovedly až k vyhynutí, které je bez zásahu člověka nevyhnutelné. Poslední samec, Sudan, zemřel v roce 2018, poslední dvě samice žijí pod přísnou ochranou v jednom z keňských národních parků. Ani jedna z nich ale není schopná se rozmnožovat.

Velká neznámá

Úspěšné vytvoření embryo je ohromný úspěch, samo o sobě ale k narození mláděte nestačí. Je nutné, aby se embryo vyvíjela v nosorožčí děloze. O tom jak a kdy přesně vpravit embryo do dělohy náhradní matky se ale vědci jen dohadují. Nyní se jim podařilo vysledovat u Karen vhodné období a vložit jí v komplikovaném procesu přes rektum jedno z embryo do dělohy.

Naděje umírá poslední

Dvoutunová Karen sice anestezii i fertilizační zákrok přežila ve zdraví, ale jak se později ukázalo, těhotenství se nezdařilo. Vědci se ale rozhodně nevzdávají a budou v pokusech o záchranu bílého nosorožce severního pokračovat. Jsou přesvědčeni, že je jen otázkou času, než se mládě tohoto druhu díky asistované reprodukci narodí. A počítají s tím, že to může trvat i několik (desítek) let.

Zdroj: Sky News, Ceska Televize | fotografie: unsplash.com

Sdílejte článek:

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře

Zavřít reklamu