Aktuality Technologie

Vědci vytvořili enzym, který zvládne zrecyklovat PET láhve během několika hodin

Vědcům se podařilo vytvořit enzym, který dokáže rychle a efektivně rozložit PET na jeho stavební molekuly. Z nich je následně možné vyrobit například nové, vysoce kvalitní PET láhve, aniž by byla snížena kvalita materiálu, což doteď nebylo možné a recyklovaný PET se používal jen na výrobu například koberců či oblečení. Díky tomuto novému enzymu by mělo být možné plně recyklovat PET láhve a nebude nutné je vždy vyrábět zcela nanovo. 

359 milionů tun plastu

Každý rok vyprodukujeme na planetě kolem 359 milionů tun plastů, z nich skončí 150 – 200 milionů tun na skládce nebo volně v přírodě. Jedním z nejběžněji používaných materiálů je PET (polyethylen tetraftalát), který se používá především na obaly a v textilním průmyslu, ročně ho za tímto účelem vyrobíme téměř 70 milionů tun.

Nové PET recyklací zatím neumíme

Během běžně používané tepelně-mechanické recyklace PET dochází ke ztrátě některých jeho mechanických vlastností, a tak není recyklát dost kvalitní na výrobu nových PET lahví, ale dá se většinou používat jen například na výrobu koberců či textilu. PET se tedy raději vyrábí pokaždé nanovo, což podporuje hromadění odpadu.

Revoluční enzym?

Rozložit PET na jeho “stavební díly” není totiž vůbec snadné. Vědci ale nyní přišli s vysoce účinným upraveným enzymem, který tohle dokáže během několika hodin (za 10 hodin rozloží na monomery 90 % PET). Vychází z enzymu, který objevili v kompostu. Tento nový enzym, který vědci představili ve studii zveřejněné tento týden v časopise Nature, dává naději, že se nám podaří plně recyklovat náš PET odpad, kterým jsme zaplavili celou planetu od Arktidy až po nejhlubší místa oceánů.

Masové využití

Společnost Carbios, která stojí za tímto objevem, předpokládá, že bude tento enzym možné masově průmyslově využívat do 5 let. Cena nového enzymu je ve srovnání s výrobou PET z ropy jen 4 %, po započítání celého výrobního procesu naprosto srovnatelná.  Nové možnosti kompletní recyklace PET, které se před námi otevírají, povedou nejen k dramatickému snížení plastového odpadu, ale taky sníží naši spotřebu ropy, emise skleníkových plynů i spotřebu energie.

zdroj: Nature.com, The Guardian | fotografie: pexels.com

Sdílejte článek:

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře

Zavřít reklamu