Aktuality Příroda

Vědcům se podařilo zachránit věčně usměvavé želvy před téměř jistým vymřením

Barmská želva střechovitá byla na pokraji vymření, vědcům ji však podařilo vytrhnout hrobníkovi z lopaty. Nyní čítá populace těchto želv 1 000 jedinců a další přibývají.

Věčný úsměv na tváři

Obrovské barmské želvy střechovité, které obývají řeky v Jihovýchodní Asii, vypadají, jako by se neustále usmívaly. Ještě donedávna jim ale moc do smíchu nebylo. Ještě před dvaceti lety stály na pokraji vyhynutí a zdálo se, že není cesty zpět. Vědcům se ale podařil téměř zázrak a díky objevu několika přežívajících jedinců se mohli pokusit o záchranu těchto veselých želv.

Zázračná záchrana

Vědci rozjeli záchranný program, na jehož konci stojí bezmála tisícovka odchovaných mláďat barmské želvy střechovité v zajetí. Některé odchovankyně již byly v posledních pěti letech vypuštěny do volné barmské přírody. Bez pomoci vědců bychom se o těchto želvách dnes mohli dozvědět jenom z učebnic.

Želvy v ohrožení

Vodní i suchozemské želvy patří mezi živočichy, kterým hrozí více než jiným druhům zvířat vyhynutí. Více než polovina ze všech známých 360 druhů želv je zařazeno na seznam ohrožených živočichů. Nejkritičtější je situace v Asii, kde je ohrožuje nejen ztráta přirozeného životního prostředí, ale také lov – želvy často končí na talíři, vyrábí se z nich léky nebo se z nich stávají domácí mazlíčci.

Být zajímavý se nevyplácí

Bývaly časy, kdy jich v ústí řeky Iravádí jižně od největšího myanmarského města Rangúnu, žily tisíce a místní je lovili po stovkách. A nejen tam. Obávané území sahalo až na sever do Bhamu. Samice barmské střechovité želvy dosahují násobně větší velikosti než jejich partneři, ti jsou ale zase zajímaví tím, že v období páření dramaticky mění barvu. Jejich běžně zelené hlavy se promění na jasně žlutou barvu s černými znaky. Vysoce intenzivní rybolov, jehož obětí se staly i tyto želvy, stejně jako sběr jejich vajíček vedly k tomu, že již v polovině minulého století barmské střechovité želvy takřka vymizely.

Šťastná náhoda

Když se v 90. letech otevřely hranice Barmy cizincům, zjistili vědci se zděšením, že barmská želva střechovitá zcela vymizela z volné přírody. Dokonce předpokládali, že došlo k úplnému vyhubení tohoto druhu. Kolem roku 2001 se ale jednomu americkému sběrateli podařilo na tržišti v Hong Kongu narazit na živý exemplář tohoto druhu. Vědci předpokládali, že se tam dostala díky pašerákům želv z Myanmaru, a tak uspořádali expedici s cílem najít co nejvíce živých barmských želv střechovitých. A to se nakonec podařilo.

Na dobré cestě

Díky záchrannému programu se podařilo docílit toho, že se počet jedinců tohoto druhu zvedl na zhruba tisícovku. Někteří z nich se narodili ve volné přírodě, většina v zajetí. Z nich bylo padesát želv vypuštěno zpět do volné přírody a další budou následovat. Problematické ale podle vědců zůstávají nešetrné způsoby rybolovu, které ohrožují na životě právě i želvy, nicméně jedno je jisté, barmská želva střechová snad navždy utekla hrobníkovi přímo z lopaty.

zdroj: The New York Times, CBS News | fotografie: unsplash.com

Sdílejte článek:

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře

Zavřít reklamu