Co je potřeba
- Osení – můžete si v supermarketu koupit přímo “velikonoční osení”, nebo v obchodě se zdravou výživou obyčejná zrnka ječmene, pšenice nebo žita. POZOR: Obilí nesmí být tepelně ošetřené, jinak by nevyklíčilo.
- Miska, květináč nebo truhlík – zkrátka nádoba, ve které chcete osení mít. Pokud plánujete osení zdobit, pak vyberte takovou nádobu, aby vám s dekoracemi ladila. Velmi pěkně vypadají ty z přírodních materiálů.
- Zemina – vhodný je zahradnický substrát, nebo lehká, provzdušněná zemina.
- Voda
Máte dvě minuty? Tak můžete začít
Do nádoby, ve které budete osení pěstovat, nasypte zeminu a zalijte dostatečným množstvím vody, aby byla celá vlhká. Přidejte v husté vrstvě semena obilí a zakryjte je asi 1 – 2 centimetry vlhké zeminy. Připravenou nádobu umístěte na teplé místo například na parapet topení.
Vlhko a teplo
Je zapotřebí zaseté obilí pravidelně zalévat, zemina nesmí nikdy vyschnout. Pokud ale bude v misce či květináčku stát voda, semena mohou zplesnivět. Rychlost růstu ovlivníte teplotou; čím tepleji, tím roste osení rychleji. Režim ve dne teplé, v noci chladnější místo vede k hustšímu osení. Pokud osení začíná přerůstat a padat ke straně, zastřihněte ho obyčejnými nůžkami.
Zdobení
Vyrostlé osení si můžete ozdobit například kraslicí, vajíčkem či papírovou, kovovou nebo dřevěnou dekorací ve formě velikonočního zvířátka jako je slepička či zajíček. Po Velikonocích můžete osení nasekat do salátu nebo rozmixovat do smoothie.
zdroj: Lenka Pipková | fotografie: unsplash.com
Přidat komentář