Aktuality Domácnost Společnost

Velikonoční týden je tu! 5 tipů na zelené Velikonoce

Velikonoce patří nejen pro křesťany k jedněm z nejvýznamnějším svátkům roku; mnozí lidé je vnímají především jako oslavu přicházejícího jara. Ani v době karanténních opatření nemusíme oslavu Velikonoc vzdát, právě naopak. Nečekaně nabytý čas přímo vybízí k velikonočnímu zdobení, pečení a tvoření. Přinášíme vám tipy, jak na Velikonoce ekologicky.

1 Vejce od šťastných slípek

Vajíčka k Velikonocům neoddělitelně patří. Kromě přípravy ošatky vajec pro koledníky jich nemálo padne na velikonoční pečení. O to více bychom se měli zajímat o to, odkud vajíčka, která kupujeme, pochází. V našich obchodech je na výběr hned několik možností; biovajíčka, vajíčka od slepic z volného výběhu, od slepic v halách a nakonec bohužel stále ještě vajíčka klecových slepic, která snášejí slepice, které nemohou uspokojit ani svoje základní přirozené životní potřeby, jako je roztažení křídel. Jak snadno a rychle poznat původ vajec a která si vybrat, jsem shrnuli v nedávném článku.

2 Barvení vajec bez chemie

Malování, barvení a zdobení vajíček je skvělá příležitost na společné tvoření s dětmi. Není přitom potřeba používat žádné chemické barvy ani plastové košilky či nálepky. Jak na krásná přírodně barvená vajíčka? Vyzkoušejte si barvení podle našich tipů a zkušeností.

3 Velikonoční výzdoba

Možná nejkrásnější a nejzábavnější část velikonočních oslav je velikonoční výzdoba stolu, domova i zahrady. Vytvořte si doma a na zahradě nepřekonatelnou atmosféru jara a velikonočních svátků. Jde zároveň o příležitost ke kreativnímu tvoření (nejen) s dětmi. Zasejte osení, natrhejte a ozdobte si březové větvičky, připravte si z březových větviček velikonoční věnec, vyfouknuté skořápky můžete rozvěsit na stromy po zahradě nebo do oken. Není potřeba kupovat žádnou již hotovou výzdobu z plastu.

velikonoční věnec

4 Pomlázka

Umíte si uplést pomlázku? Že ne? Je to přitom neskutečně snadné! Připravujeme pro vás fotonávod, jak na to. Pokud se přeci jen nebudete na pletení cítit, kupte si pomlázku z proutků a nikoliv z plastu. Po skončení svátků můžete dát pomlázku zakořenit do sklenice s vodou a poté vysadit na zahradě nebo někde u potoka.

5 Koleda

V období Velikonoc jsou regály v obchodech přeplněné čokoládovými vajíčky a figurkami, plastovými vejci s plastovým dárkem uvnitř, hotovými výrobky ke zdobení, mnohé z nichž jsou jen jednorázové z k přírodě nešetrných materiálů. Koledníky přitom můžete obdarovat malovanými (nebo i jen vařenými) vejci, upečeným malým beránkem nebo jiným velikonočním pečivem. Pro děti můžete vyrobit zajíčky nebo slepičky z papíru a zbytků látky.

Veselé Velikonoce!

zdroj: Lenka Pipková | fotografie: pexels.com

Sdílejte článek:

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře

Zavřít reklamu