(Ne)vhodné prostředí
Řada zaměstnavatelů i zaměstnanců má obavy z nedostatek sebekázně, někteří zase nepovažují domácí prostředí za dostatečně vhodné na efektivní soustředěnou práci. Mezi důvody, které vedou k upřednostňování práce z kanceláře, je i potřeba schůzek pracovního týmu a možnost nejen řešit běžnou agendu či plánování, ale také tým patřičně motivovat.
Sociální kontakt
Mnoho zaměstnanců, především žen, pak oceňuje sociální kontakt, kterému se jim jinak s ohledem na péči o děti nemusí dostávat tolik, kolik by chtěly. Na druhou stranu, jak například sdělila personalistka Vodafone Michaela Rumlová Hospodářským novinám, “bývají lidé při práci z domova výkonnější a efektivnější“, například maminky na mateřské.
Technické důvody
Pro hladkou spolupráci administrativních profesí je obvykle třeba počítačový systém, jehož rozšíření za hranice firmy klade nemalé nároky na bezpečnost a také je většinou potřeba ho pro remote použití upravit. Profese, které se bez práce v terénu neobejdou, se přizpůsobily, ostatní nemusí cítit potřebu měnit zaběhlé pořádky.
Ne vždy je však třeba intenzivní elektronická výměna, pro velké množství oborů stačí kontakt pro koordinaci aktivit prostřednictvím telefonu, videohovoru a vzdálených porad nebo prezentací. Už dlouho existují kolaborační systémy jako BaseCamp, Trello a další, které jsou pro řadu oborů vhodné a dostatečné.
Virtuální realita
Technologie, která přestává být vnímána jako finančně nedostupná novinka, je virtuální realita. Už Oculus Go byl levnou, na počítači nezávislou možností jak spolupracovat prostřednictvím virtuální reality; Oculus Quest je jeho modernější variantou. Stále se nabízejí i headsety, které využívají výpočetní výkon počítače, cenově dostupný je Oculus Rift a další. Na obzoru jsou také řešení pro rozšířenou realitu, skladnější a levnější než virtuální realita.
Software pro virtuální realitu
V současnosti existuje poměrně velké množství programů, které umožňují vzdálené sdílení prostoru pro účely prezentací a schůzek, práci s dokumenty a další formy kooperace. Propracovanější z nich jsou placené, řada dalších je volně dostupná a nové aplikace neustále vznikají. Novinkami jsou například MeetinVR, Glue a Vizible, zavedené jsou také MeetingRoom.io, který funguje zdarma až pro 8 lidí, nebo Rumii. Existují také aplikace pro navrhování v oblasti konstrukce a designu či vzdělávání, jako například Engage, a další.
Krok do budoucnosti
Zdá se tedy, že největší překážkou vzdálené spolupráce už není dostupnost technologií ani spojené finanční náklady, ale spíše zaběhlý způsob práce v řadě firem a neochota na něm cokoli měnit. Roli může hrát i nedůvěra, zda by nový systém fungoval stejně efektivně.
Finanční úspora
Nezpochybnitelnou výhodou práce z domova je finanční úspora. Prostředky za pronájmy a energie mohou být využity jinde, náklady na dopravu do zaměstnání mohou zůstat v rodinném rozpočtu, aniž by vznikal tlak na zvýšení platu, ušetřený čas může být alternativou ke krácení pracovní doby.
Pandemie koronaviru a s ní související karanténní opatření, která vedla k masivnímu zavádění home office, tak mohou být příležitostí pro změnu.
Přidat komentář