Chtěli byste si doma vypěstovat polníček, ale nevíte, kde začít? Nebojte se, máme pro vás několik tipů, které vám pomohou úspěšně vypěstovat polníček.
Ať už ho pěstujete na zeleninové zahrádce nebo v okenním truhlíku, dodržujte tyto 4 tipy, abyste měli co největší šanci na dobrou úrodu.
View this post on Instagram
Výběr správné doby pro výsev polníčku
Salát je poměrně odolná rostlina, kterou lze vysévat přibližně od ledna do března. Nejlepší je zvolit dobu, kdy teploty nejsou příliš nízké, protože se tento salát bude snáze vyvíjet. Není však třeba čekat na letní počasí, protože je dokonale odolný vůči prvním chladným obdobím. S výsevem polníčku tedy můžete začít, jakmile budete chtít!
Příprava půdy a mulčování
Příprava půdy je pro polníček velmi důležitá, protože napomáhá jeho rychlejšímu a silnějšímu růstu. Půdu proto doplňte kompostem nebo organickou hmotou. To pomůže půdě udržet vlhkost a zlepší její strukturu. Po dokončení této fáze můžete oblast kolem rostlin mulčovat.
Je dobré použít organickou hmotu, například seno, rostlinný odpad nebo kompost. Mulčování chrání rostliny před nepříznivým počasím a chladnými nocemi, zároveň zachovává vlhkost a omezuje růst plevele.
Vyhněte se nadměrnému zavlažování
Zalévání polníčku je pro jeho vývoj nezbytné, ale je důležité ho nepřehnat. Nadměrná zálivka vede ke stagnaci vody, což má pro salát škodlivé následky. Zde je několik tipů, jak se vyhnout nadměrnému zalévání:
- Zalévejte, když je půda suchá (zkontrolujte to tak, že ji trochu prohrábnete).
- Prostudujte si klimatické podmínky a vybírejte vlhčí období.
- Pravidelně kontrolujte množství vody.
- Používejte kvalitní mulč, který udržuje půdu vlhkou.
- Nezalévejte listy, abyste nepodpořili růst plísní.
Správné množství vody je zásadní, protože umožňuje správnou výživu polníčku a zabraňuje vzniku chorob. Je proto nezbytné sledovat chování rostlin a v případě potřeby dávky upravit.
Pozor na škůdce a choroby
Salát je velmi náchylný k chorobám, parazitům a škůdcům. Proto je třeba být ostražitý po celou dobu jeho růstu. Jakmile si všimnete jakýchkoli zvláštních příznaků na listech nebo poškození či onemocnění na kořenech, přestaňte zalévat a oblast sledujte. Nejdůležitější je tyto problémy odhalit a léčit co nejdříve.
V případě problémů použijte fungicid a/nebo insekticid vybraný podle druhu hmyzu nebo houby, která problém způsobuje. Kromě toho je důležité pravidelně prohlížet listy, abyste včas odhalili škody způsobené škůdci a zabránili jejich šíření. Jakmile se polníček dobře ujme, měl by být vůči těmto hrozbám méně náchylný.
Pěstování polníčku je složitý proces, který vyžaduje hodně trpělivosti a času. Pokud však budete dodržovat tyto 4 rady, máte šanci na úspěch. Ujistěte se, že plánujete dopředu a udržujete správné parametry půdy, a váš polníček bude brzy hojně růst!