Technologie

Z místa jaderné tragédie moderním hubem obnovitelné energie

Japonsko plánuje do roku 2040 zásobovat oblast Fukušimy, kde došlo roku 2011 k jaderné tragédii, stoprocentně z obnovitelných zdrojů.

Tragická historie, moderní budoucnost

Prefekturu Fukušima na severovýchodě Japonska bude už navždy spojena s jednou z největších jaderných havárií v naší historii, kterou v jaderné elektrárně Fukushima Daiichi odstartovalo 11. března 2011 zemětřesení a následná obrovská vlna tsunami. Japonská vláda se letos zavázala, že do roku 2040 bude celou oblast zásobovat stoprocentně z obnovitelných zdrojů. V současnosti je to 40 %.

Bilionový projekt

V rámci tohoto projektu se do roku 2024 mimo jiné postaví 11 solárních a 10 větrných farem a 80  km energetických sítí, které propojí nově vzniklou elektrárenskou oblast v Fukušimě s Tokyem, které bylo dříve do velké míry závislé právě na fukušimských jaderných elektrárnách. Celkem bude obnovitelný energetický hub ve Fukušimě produkovat až 600 megawatt elektřiny, což odpovídá zhruba dvěma třetinám průměrné jaderné elektrárny. Celkové náklady, na kterých se podílí i japonská vládní banka, budou 300 bilionů yenů (zhruba 62 bilionů korun).

S jádrem se neloučíme

Přestože tragičtější než havárie ve Fukušimě byla již jen tragédie v Černobylu v roce 1986, plánují Japonci i přes vlnu kritiky znovuspuštění některých jaderných reaktorů. Před havárií tvořila jaderná energie kolem třetiny japonského energetického mixu, nyní vláda plánuje její 20 až 22% podíl do roku 2030.Po fukušimské tragédii bylo odstaveno všech 54 japonských jaderných reaktorů, znovu bylo uvedeno do provozu zatím 9 z nich.

Daleko za Evropou

V roce 2018 vyrábělo Japonsko z obnovitelných zdrojů jen 17,4 % energie, což je mnohem méně, než je tom například ve většině evropských zemí. Cílem japonské vlády je zvýšit tento podíl na 22 až 24 % do konce desetiletí. Tento neambiciózní plán se ale může ještě změnit. Současný ministr životního prostředí totiž prosazuje úplný odstup od jaderné energie, aby se předešlo další případné havárii. Zároveň roste odpor občanů k znovuspouštění reaktorů a sílí hlasy po ukončení závislosti Japonska na dovážených fosilních palivech. Mnoho jiných cest, než se naplno vrhnout na obnovitelné zdroje, ale neexistuje.

Zdroj: www4.pref.fukushima.jp, Bloomberg, The Guardian | fotografie: unsplash.com

Sdílejte článek:

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře

Zavřít reklamu