Aktuality Technologie

Z obyčejných pálených cihel se mohou díky nanotechnologii stát výkonné baterie

Vědcům se podařilo proměnit obyčejnou pálenou cihlu ve vysokokapacitní baterii, v budoucnu se tak možná můžeme těšit na budovy, které budou zároveň sloužit jako zásobárny obnovitelné energie.

Vyplnit póry

Nová technologie využívá porézní struktury cihel; póry se vyplní malinkými nanovlákny z vodivého plastu, který v sobě dokáže uložit elektrickou energii. První takto upravené cihly v sobě umí uložit tolik energie, aby mohly sloužit jako zdroj energie pro male žárovky. Pokud se vědcům podaří jejich kapacitu zvýšit, stane se z nich levná alternativa v současnosti používaných lithiových baterií.

Superkapacitátory

Energetické cihly jsou ve skutečnosti superkapacitátory, které v sobě, na rozdíl od baterií, které fungují na principu chemické reakce, ukládají energii ve formě statického náboje. Velkou výhodou tohohle principu je to, že nabíjení i vybíjení probíhá mnohem rychleji než u klasických baterií a zároveň mají dlouhodobou životnost. Na druhou stranu je ale jejich kapacita zatím velice malá.

Nové potřeby v energetice

Umět efektivně ukládat velké množství energie je naprosto nezbytné pro proměnu energetiky a dominantní využívání obnovitelných zdrojů energie. Ty přitom tvoří jeden ze základních kamenů možného řešení klimatické krize. Pokud máte například na střeše domu solární panely, energii, kterou vyrobí a aktuálně nespotřebujete, je nutné někde uložit pro pozdější využití. V současnosti se k tomu využívají klasické baterie.

Jsme na začátku

Podle studie, kterou zveřejnil časopis Nature Communications, je schopnost energetických cihel ukládat energii v porovnání s bateriemi zatím asi na 1 %. Její autoři jsou nicméně přesvědčeni, že možnou energetickou kapacitu cihel je možné zvýšit například tím, že se do nich přidají další materiály, jako jsou například oxidy kovů. Cílem je, aby se jejich energetická denzita vyrovnala lithiovým bakteriím.

Zdroj: Nature Communications, The Guardian | fotografie: unsplash.com

Sdílejte článek:

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře

Zavřít reklamu