Vyplnit póry
Nová technologie využívá porézní struktury cihel; póry se vyplní malinkými nanovlákny z vodivého plastu, který v sobě dokáže uložit elektrickou energii. První takto upravené cihly v sobě umí uložit tolik energie, aby mohly sloužit jako zdroj energie pro male žárovky. Pokud se vědcům podaří jejich kapacitu zvýšit, stane se z nich levná alternativa v současnosti používaných lithiových baterií.
Superkapacitátory
Energetické cihly jsou ve skutečnosti superkapacitátory, které v sobě, na rozdíl od baterií, které fungují na principu chemické reakce, ukládají energii ve formě statického náboje. Velkou výhodou tohohle principu je to, že nabíjení i vybíjení probíhá mnohem rychleji než u klasických baterií a zároveň mají dlouhodobou životnost. Na druhou stranu je ale jejich kapacita zatím velice malá.
Nové potřeby v energetice
Umět efektivně ukládat velké množství energie je naprosto nezbytné pro proměnu energetiky a dominantní využívání obnovitelných zdrojů energie. Ty přitom tvoří jeden ze základních kamenů možného řešení klimatické krize. Pokud máte například na střeše domu solární panely, energii, kterou vyrobí a aktuálně nespotřebujete, je nutné někde uložit pro pozdější využití. V současnosti se k tomu využívají klasické baterie.
Jsme na začátku
Podle studie, kterou zveřejnil časopis Nature Communications, je schopnost energetických cihel ukládat energii v porovnání s bateriemi zatím asi na 1 %. Její autoři jsou nicméně přesvědčeni, že možnou energetickou kapacitu cihel je možné zvýšit například tím, že se do nich přidají další materiály, jako jsou například oxidy kovů. Cílem je, aby se jejich energetická denzita vyrovnala lithiovým bakteriím.
Zdroj: Nature Communications, The Guardian | fotografie: unsplash.com
Přidat komentář