Společnost

Za celoživotní dřinu v nelidských podmínkách čekají slepice jatka, i když mohou dožít důstojně a zásobovat své pěstouny vajíčky

Podmínky ve velkochovech hospodářských zvířat nemají daleko k týrání, či je dokonce naplňují. Iniciativa Slepice v nouzi se snaží pomoci vysloužilým slepicím, kterým skrze síť ochotných lidí zajišťuje záchranu života a důstojné dožití.

Jak se žije slepicím

Přes 80 % komerčních velkochovů u nás chová slepice k klecích. Ty konvenční bateriové už jsou sice od roku 2012 zakázané, ale ani tak není tento způsob chovu pro slepice příznivý.  V halách žije jen něco málo přes 15 % nosnic, ve volném výběhu či v biochovu jen zhruba 1 %.  V obohacených klecích má jedna slepice vymezený prostor jen nepatrně větší než papír velikosti A4 a k tomu navíc malý prostor pro popelení, hnízdění a hřadování, což jsou činnosti pro slepici naprosto nezbytné. Chodí ale stále po drátěné podlážce a „hnízdo“ je jen prostor oddělený plastovým závěsem.

Život v halách na podestýlce může být pro slepici uspokojivý, může se zde volně pohybovat a projevovat přirozené chování, protáhnout křídla či popolétnout, i když v halách bývá opravdu „narváno“ a slepice mohou bydlet až ve čtyřech patrech nad sebou.

Ve volném výběhu či v biochovu pak mohou slepice chodit i ven, což jim zajišťuje životní pohodu. O tom jak si vybrat v obchodě to správné vajíčko jsme psali zde.

Vysloužilce na porážku

Ve velkochovech je produktivita na prvním místě, a tak jsou slepice takřka ještě v juniorském věku posílány na smrt jen proto, že poklesl počet snesených vajec a ony nestíhají plnit plán snášky. Tyto „neproduktivní“ slepice končí na porážce a jsou okamžitě nahrazeny jinými, výkonnějšími slepičími „stroji“.

Slepice v nouzi

Slepice se před porážkou rozhodl zachránit Petr Drobný, který založil iniciativu Slepice v nouzi. Ta nabízí zájemcům možnost adoptovat slepici, tedy finančně podpořit její výkup z velkochovu, a přesunout ji do vlastního kvalitního malého chovu a nabídnout jí důstojné dožití.

I tyhle „vyřazené“ slepice přitom stále snáší kvalitní vajíčka, a svému zachránci tak jeho péči bohatě zaplatí. Slepice se mohou dožít až deseti let, a tak nedává smysl jim ho o polovinu zkrátit jen proto, že jejich výkonnost, co se týče snášení vajíček, poklesne. Zachráněné slepice tak mohou prožít druhou část života tam, kde vidí slunce, kde se mohou popelit, hrabat si v trávě, běhat venku a kde jim nebude hrozit utracení, pokud nebudou například při přepeřování snášet vajíčka.

Zachraňte slepici

Iniciativa Slepice v nouzi vykupuje vysloužilé slepice z velkochovů a nabízí zájemcům možnost si je přímo adoptovat a umožnit jim život v kvalitním malochovu. Podpořit vykoupené slepičky může ale i ten, kdo bydlí třeba v paneláku, třeba tím, že bude odebírat vajíčka právě od těchto zacháněných slepic.

Slepice v nouzi zároveň propagují domácí chovy a podporují zájemce o tento způsob chovu. Mít na zahradě slepice totiž nemusí znamenat odpudivý smradlavý kurník a zdevastovaná vegetace. Pokud tedy o záchraně slepice před smrtí uvažujete a zároveň toužíte po domácích vajíčkách, Slepice v nouzi vám v začátcích se vším pomůže.

zdroj: Česká televize, Slepice v nouzi | fotografie: unsplash.com

Sdílejte článek:

6 komentářů

Klikněte pro přidání komentáře

  • Dobrý den, slepice končí na jatkách jen díky hloupé reportaži od člověka, který se vloupal do objektů a následně díky ČT, která vše odvysílala. Do té doby se slepicičky volně prodávaly maloodběratelům a končili na zahrádkách a v kurnících.

  • Jsem z venkova. Za meho detstvi byly slepice v kazdem dome. Babicka jim davala na nohy krouzky, aby rozlisila jejich vek. Trilete max ctyrlete slepice se zabijely. Na polevku, paprikac. Vyuzilo se proste vse. Nikdo nenechal slepici, aby v deseti letech zasla starim. Kdyz se lidi ptam, co delaji s temy zachranenymi, starim uhynulymi slepickami, nikdo mi neodpovi. Hodi je do popelnice, kopou na zahrade hrobecky? Nevim. Take by mne zajimalo, co si lide mysli, ze je s kohouty? Nebo si mysli, ze se lihnou jen slepice? Vedi, ze kohoutci umiraji zplynovani par dni po narozeni? Proc nikdo nebojuje za prava kohoutu? Proc si nikdo ta tridenni kuratka nekoupi a nenecha ty kohoutky prozit pekny zivot na sve zahrade? Ze by proto, ze z kohoua vajicko nevypadne? Pokrytecka ochrana.

  • ………bože ! …..to jsou starosti ! ……….lidi již neví, co roupama………již dlouho nebyla válka a hlad………Neubauer

  • Omlouvám se, ale výkupem “vysloužilých” nosnic z velkochovů jen finančně podporují systém proti kterému brojí. Navíc jde kapacitně jen o kapku v moři, má to víc publicity než reálného významu. Mě na dvůr hybridy určené pro průmyslovou výrobu vajíček nesmějí. Jednou za rok koupím pár násadových vajec čistokrevných slepic, nalíhnu z nich kuřata a k tomu mi slepice vysedí pár desítek kuřat z volného křížení na dvoře. A rázem je dost vajec i masa pro širší rodinu

    • Prosím vás na co chováte čistokrevné slepice na maso, to mi hlava nebere a jak rozeznáte nečistokrevné vajíčko od čistokrevného?

  • To není daleko od týrání, ale tohle týrání je. Dělala jsem vedle drůbežáren a nechtějte vědět co jsem tam viděla. Mám velkou zahradu, sama bych odkoupila několik slepiček domů, ale nic není tak jednoduché, slepičky musíte naučit první i chodit.

Zavřít reklamu