Domácnost Společnost

Začínáme žít udržitelně s Organikkem

Udržitelnost, minimalismus nebo zero waste, to jsou pojmy, které můžeme slyšet stále častěji. V současné krizi, ve které se naše planeta nachází v souvislosti s globálním oteplováním a celkovou změnou klimatu, jsou tato témata mnohem aktuálnější než kdy dřív.

Jak sám poznamenává Libor Piskoř, jeden ze zakladatelů e-shopu Organikk.cz, který se snaží učit naši generaci žít udržitelně. “Nacházíme se v pravděpodobně nejdůležitějším období celé naší generace. To, jak přistoupíme ke klimatické krizi významně ovlivní, v jakých podmínkách budou žít naše děti a vnoučata.”

Právě Organikk patří mezi další české značky, které se snaží jít svým zákazníkům příkladem a inspirovat je k šetrnějšímu způsobu života. Vedle zavedených e-shopů jako je například Econea nebo Biooo patří k nováčkům na scéně, ale svým přístupem si rychle získává oblibu zákazníků.

Jak dodává Libor Piskoř: “Svou misi za udržitelnější planetu myslíme naprosto vážně a tomu přízpůsobujeme i výběr značek a produktů. Protože našim zákazníkům chceme nabízet jen to, čemu sami na 100% věříme, proto každý produkt nejdříve sami testujeme. Udržitelnost pro nás znamená také to, že snížíme rychloobrátkový konzumní způsob života, na který je naše generace naučená. Proto je pro nás hodně důležité, aby produkty, které nabízíme zákazníkovi vydržely co nejdéle.”

Ale není to pouze o produktech.

Velmi důležitá je také osvěta a snaha ukázat pozitivní příklady toho, jak s udržitelnějším životem můžeme začít.

Právě proto jsme ve spolupráci s Organikkem pro Vás připravili těchto 6 základních bodů, které vám pomohou začít se zero waste.

1. UJASNĚTE SI VAŠE “PROČ”

Většina z těch, kteří se rozhodnou prozkoumávat zero waste lifestyle, k tomu mají nějaký vnitřní motiv – tzv. “proč”.

Někdo nemůže vidět, jak jsou oceány a pláže zaplavovány plastovým odpadem.

Někdo další může zase trpět alergickými reakcemi na kosmetické produkty obsahující toxické látky.

Nebo se už nedokážete dívat na naše instituce a vládní činitele, kteří odmítají cokoliv dělat proti globálnímu oteplování.

Ať patříte do kterékoliv skupiny (nebo klidně do všech), ujasněte si své “proč”. Tento důvod v pozadí si vždy připomeňte, když půjdete do obchodu nebo budete objednávat na svém oblíbeném e-shopu. S vlastním “proč” neustále na paměti se vám budou odmítat zbytečné věci mnohem jednodušeji.

2. SLEDUJTE, CO VYHAZUJETE A ZAČNĚTE U NEJPALČIVĚJŠÍHO

Ano, máte pravdu, zní to docela divně, uznáváme. Sledovat vlastní odpadky není nic, co by vyvolávalo příjemné pocity. 😀 Ale zkuste to vydržet aspoň jeden měsíc. Na konci vyhodnoťte, kterého odpadu vytváříte nejvíce a začněte omezovat právě tuto položku.

3. NAHRAZUJTE POSTUPNĚ, JAKMILE VYPOTŘEBUJETE SOUČASNÉ ZÁSOBY

Toto je pravděpodobně ten nejjednodušší tip, který vám můžeme dát. A přesto, divili byste se, jak je pro spoustu lidí nepochopitelný.

Přechod na zero waste a udržitelný životní styl neznamená, že půjdete a vyhodíte všechno, co máte doma a nahradíte to okamžitě. Ne, tak by to opravdu být nemělo.

Začněte postupně. Máte doma plnou polici s šampony, mýdly, kondicionéry a pastami v plastu? Dobře, nevadí. Vypotřebujte je všechny, a jakmile je máte prázdné, nahraďte je bezplastovou (bezobalovou) alternativou.

4. NAUČTE SE ŘÍKAT “NE” MALÝM VĚCEM

Ať už je to vizitka na schůzce, brčko v restauraci, plastová taška v obchodě nebo jednorázová propiska z konference – naučte se rozpoznávat tyto nepotřebné věci a nevytvářejte z nich nový odpad. Odmítnutí není neslušné – zdvořile vysvětlete své důvody a uvidíte, že to druhá strana pochopí. A možná ještě otevřete oči někomu dalšímu a inspirujete ho ke změně. Dvojí výhra.

5. ZAČNĚTE SLEDOVAT PŮVOD POTRAVIN

A nejen to. Začněte jíst kvalitní potraviny. Vraťme se ke kořenům, kdy si naši předkové své jídlo pěstovali a chovali. Nekupovali jej zabalené, několik měsíců ležících na pultech obchodů, ale vše měli vlastní a čerstvé.

Jasně, asi není v našich silách, abychom si všichni ve svých bytech pěstovali rajčata nebo na balkónech chovali kuřata a slepice. Co ale určitě můžeme udělat? Mnohem více nakupovat u farmářů, na lokálních trzích čerstvou zeleninu a čerstvé maso, u kterých máme jistotu, že nebyly pěstovány a chovány v nehumánních podmínkách s podporou různých chemických přípravků.

Podpoříte tím lokální ekonomiku, ušetříte odpad a ještě budete jíst zdravěji.

6. RECYKLUJTE, DARUJTE NEBO PRODEJTE

Cílem zero waste je minimalizovat produkovaný odpad. Proto, pokud usoudíte, že pro nějakou věc už nenajdete využití, zkuste jí najít nové uplatnění. Recyklujte, vše co půjde. Pokud si myslíte, že daná věc má ještě šanci na další využití, tak ji prodejte nebo darujte. Nevíte, kde ji prodat? Zkuste v dnešní době velice populární Vinted. Pokud nikdo nebude mít zájem, mrkněte třeba na nejbližší second-hand nebo charitu, tam určitě najdou využití.

Líbila se vám tato menší ochutnávka do zero waste života?

Pak se určitě podívejte na zbytek článku, který byl publikovaný na blogu Organikku. Najdete zde také spoustu dalších užitečných tipů z oblasti udržitelného životního stylu.

Jak říká Libor Piskoř na závěr – “Hlavně se nebojte začít. Potřebujeme každého, komu tato planeta není lhostejná.”

Autor fotografie: Karolina Grabowska | fotografie: pexels.com

Sdílejte článek:

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře

Zavřít reklamu