Aktuality Příroda

Záhadná smrt stovek slonů v Botswaně

V africké Botswaně záhadně zemřelo několik desítek slonů. Příčina úmrtí je zatím neznámá a čeká se na výsledky pitev. Podle ochránců přírody se jedná o katastrofu.

Květnová vlna

Mrvní vlna záhadných úmrtí slonů v severní Botswaně se objevila v oblasti Okavango Delta počátkem letošního května. Během tohoto měsíce nevysvětlitelně uhynulo na 169 zvířat a tohle číslo se do poloviny června zdvojnásobilo. V současnosti se číslo vyšplhalo už daleko za 350 mrtvých slonů.

Bezprecedentní situace

Takovýhle masivní hromadný úhyn ochránci přírody nepamatují. Jako jedna z možných příčin se jeví otrava nebo napadení neznámým patogenem, ale výsledky testů, které mají příčinu úmrtí odhalit, zatím nejsou ještě známy. Jisté ale je, že z přirozených příčin se tohle ještě nestalo.

Nervová porucha?

Lokální svědci údajně viděli, jak sloni chodí v kruzích, což by odpovídalo nějakému poškození nervové soustavy, ale vzhledem k tomu, že byli postiženi samci i samice a sloni různého věku, lze jen těžko odhadnout, o jaký toxin se mohlo jednat. Jednou z možností zůstává otrava kyanidem, který používají pytláci v Zimbabwe. Sloní kly ale na mrtvolách zůstávají.

zdroj: theguardian.com,  | fotografie: unsplash.com

Sdílejte článek:

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře

Zavřít reklamu