Cestování Společnost

Zaplatit za oběd v restauraci pytlem odpadků? Žádný sen, ale realita

chudý muž na loďce
Garbage Cafe v indickém Ambikapuru se rozhodlo přispět k řešení hned dvou ohromných problémů, se kterými se druhá nejlidnatější země potýká; chudoby a záplavy odpadků, především plastů. Za jídlo tak umožňuje platit plastovým odpadem.

Záplava plastů

Indie vytvoří zhruba 25 tisíc tun plastového odpadu každý den, ale jenom kolem 14 tisíc tun je sebráno a zlikvidováno. Zbytek zaplavuje zemi, která se v plastech pomalu začíná utápět. S ohromným množstvím netříděného odpadu se potýká velká většina indických měst, i když existují výjimky, jakou je například Ambikapur, kde odpadové hospodářství funguje poměrně dobře.

Oběd za kilo …

Jednou z tamních iniciativ je právě i restaurace Garbage Cafe, která otevřela v říjnu minulého roku. Cíl má jasný; zvýšit povědomí o nutnosti sbírat a třídit odpad a zároveň nabídnout bez nutnosti platit penězi plnohodnotné teplé jídlo chudým spoluobčanům. Jediné, co potřebujete, abyste dostali oběd zdarma, je přinést do restaurace kilo plastového odpadu. Za půl kila si pak můžete skočit na snídani. Tahle nabídka platí pro všechny – chudé, studenty i bohaté, uvědomělé občany.

Konečně s plným žaludkem

Zákazníci si Garbage Cafe rychle oblíbili a pro řadu lidí, kteří doteď museli často hladovět nebo jedli jen velmi chudé jídlo, je to jako pohádka. Stačí sesbírat dost plastu a mohou si zajít na teplý dal, brambory, papadumy a rýži. Klidně každý den. Ram Yadav, který se živí jako sběrač odpadu, tvrdí, že mu jídlo z Garbage Cafe vystačí na celý den, a oceňuje i nově získanou důstojnost, když může sedět s ostatními hosty u stolu.

skládka v Indii

Z plastu silnice

Ambikapur je jedním z nejčistších indických měst, které se chlubí svozem odpadu ze sta procent domácností. Zároveň dokáže soukromým firmám prodat plasty a papír k recyklaci v hodnotě 1,2 milionu rupií (necelých 400 tisíc korun) měsíčně. Plasty, které se vyberou v Garbage Cafe, poslouží na výstavbu tamních silnic.

Další snahy řešit odpady

Problém s plastovým odpadem se řeší i na celostátní úrovni. Ministerský předseda Narendra Modi vyhlásil koncem loňského roku plán zakázat do roku 2022 v Indii používání jednorázových plastů.

Inspirace pro ostatní

Nápad nabídnout lidem jídlo výměnou za přinesený plastový odpad se v zemi rychle šíří. V Siliguri se ho chopili žáci tamní školy, v Mulugu zase vedení města rozdává výměnou za použité plasty rýži; za kilo plastu kilo rýže. V Dillí zase plánuje město otevřít několik vlastních Garbage Cafe.

zdroj: earthmagazine.org | fotografie: pexels.com

Sdílejte článek:

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře

Zavřít reklamu