Cestování Technologie

Ze Severního moře se může stát přehrada

přehrada Afsluitdijk v Holandsku
Skupina holandských vědců přišla s ambiciózním návrhem jak zamezit katastrofálním dopadům rostoucí hladiny moří a oceánů na obyvatele evropských zemí. Navrhují postavit dvě ohromné hráze mezi Skotskem, Norskem a Francií a Anglií a proměnit tak Severní moře v jednu gigantickou přehradu.

Holandští vědci nelení

S návrhem na kompletní přehrazení Severního moře, který vyšel koncem února v American Journal of Meteorology, přišli holandští vědci. Gigantickou přehradu představili jako jedno z možných řešení, které by dokázalo ochránit desítky milionů Evropanů před katastrofálním nárůstem hladiny moří a oceánů v důsledku změn klimatu.

Růst hladiny až o 10 metrů

Růst hladiny moří a oceánů je jedním z nejzávažnějších problémů, kterým budeme muset v souvislosti se změnami klimatu čelit. Týká se především pobřežních států, ale v klidu nemůžou zůstat ani vnitrozemské země jako Česká republika. Zvedající se hladiny zvednou i ohromnou migrační vlnu.

Podle nejhorších scénářů by mohla hladina moří a oceánů stoupnout do roku 2500 o deset metrů. I v případě, že by byly dodrženy závazky Pařížské dohody, můžeme podle IPCC (Mezivládní panel pro změny klimatu) čekat do konce století vzestup hladin o 30 – 60 cm. Pokud emise porostou současnou rychlostí, pak musíme do roku 2100 očekávat nárůst až 84 cm a do roku 2300 dokonce 5,4 metru.

Ochrana pro 25 milionů

Pokud budou emise skleníkových plynů i nadále stoupat, postihnou do roku 2050 rostoucí hladiny po celém světě oblast, ve které žije 150 milionů lidí. Přehrada v Severním moři by mohla ochránit před ztrátou domova a půdy až 25 milionů Evropanů v dotčených státech.

Technicky realizovatelné

Podle Sjoerda Groeskampa, oceánografa z Royal Netherlands Institute for Sea Research, je zbudování přehrady technicky možné. I přes to, že by délka hráze mezi Skotskem (John o’ Groats) a západem Norska (Bergen) byla neuvěřitelných 475 km a mezi Francií (Ploudalmezeau) a jihozápadem Anglie (poloostrov Lizard v Cornwallu) 160 km. Hloubka moře mezi Anglií a Francií málokde překračuje 100 metrů, mezi Norskem a Skotskem je v průměru 127 metrů. V současné době umíme budovat hráze až v do hloubky 500 metrů.

Gigantická přehrada, gigantická cena

Podle autorů studie by výstavba přehrady v Severním moři vyšla na 6 156 až 12 312 bilionů korun, pokud by se ale investice rozložila do dvaceti let, ročně by na ni 14 evropských zemí, které hráze ochrání, přispívaly jenom 0,1 % svého hrubého domácího produktu.

Obrovské hráze už stojí

Nejdelší dosud zbudovaná mořská hráz stojí v Jižní Koreji; je 34 kilometrů dlouhá a 54 metrů hluboká.

Historická zkušenost

Holanďané mají s výstavbou hrází staleté zkušenosti. Jedním z jejich mistrovských kousků je i Afsluitdijk, 32 kilometrů dlouhá hráz, která v roce 1933 přehradila záliv Severního moře, a vzniklo tak jezero Ijsselmeer.

Varování

Holanďané nicméně berou návrh na přehrazení Severního moře spíše jako varování před dramatickými dopady, které nás mohou čekat, pokud nebudeme rychle jednat. Ohromné finance potřebné ke zbudování hrází by podle nich bylo lepší investovat jinde, především do opatření na snížení emisí skleníkových plynů a zmírnění klimatických změn. Pokud se to ale nezdaří, může být přehrada v Severním moři jediným smysluplným řešením.

zdroj: inhabitat.com | fotografie: unsplash.com

Sdílejte článek:

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře

Zavřít reklamu