Domácnost Společnost

Zero waste? Děkuji, nechci, je tady reduced waste

S pojmem zero waste (zero = nula, nulový; waste = odpad) se nepochybně setkala většina z nás. Bezodpadový koncept dává sice z pohledu ochrany přírody smysl, svým ultimativním názvem ale řadu lidí od snižování produkce odpadu spíš naopak odrazuje. Místo zero waste bychom tedy měli raději usilovat o něco jako reduced waste, ke kterému by se jistě přidalo mnohonásobně víc lidí. A vy můžete být jedním z nich! Není třeba, aby malá skupina lidí neprodukovala žádný odpad, ale spíš to, aby velká skupina lidí produkci odpadu co nejvíc omezila.

486 kilogramů

Průměrný Evropan vyprodukuje za rok zhruba 486 kg komunálního odpadu. Přestože Češi patří se svými 344 kg k trojici zemí EU s nejnižší produkcí komunálního odpadu, plní popelnice každoročně více a více odpadky. S ohledem (nejen) na přírodu bychom ale měli usilovat o zcela opačný trend.

Zero waste není řešení pro všechny

Zapomeňte klidně na zero waste. To je pro většinu z nás příliš vysoká laťka, díky níž máme tendenci snahu o snižování odpadu vzdát ještě dřív, než jsme začali. Představa, že nebudeme produkovat „žádný“ odpad, je totiž pro většinu lidí naprosto nereálná, a tak proč se vydat na cestu za cílem, kterého nikdy nemůžeme dosáhnout?

Omezit množství odpadu, který každoročně nasypeme do popelnice, ale můžeme úplně všichni.

Nejde jenom o odpad

Žít tak, abychom co nejvíce omezili vznik odpadu, přináší i další benefity. Těmi hlavními je šetření zdrojů, snížená produkce skleníkových plynů a finanční úspora. Nezpochybnitelné je i menší zamořování životního prostředí a našich těl toxickými chemikáliemi, což má pochopitelně pozitivní dopad na zdraví naše i přírody. Reduced waste vám ale do života přinese i moderní designové trendy a vy budete zaručeně „in“.

Igelitka zkrátka s designovou látkovou taškou nikdy nemůže soupeřit.

Jednoduché kroky pro každého

Co tedy může udělat každý, aniž by musel nějak dramaticky měnit svůj životní styl?

Především se zamyslet

Opravdu potřebuji to, co se chystám si pořídit? Není to jen další z řady zbytečností? Neexistuje jiná, přijatelná varianta, která nepovede ke vzniku (tolika) odpadu? Co budu s věcí dělat, až doslouží? Nelze jednorázový výrobek nahradit produktem na opakované použití? Pokud danou věc skutečně potřebujete, nedá se sehnat z druhé ruky? Nebo třeba jen půjčit?

Hygienické potřeby

Velká většina hygienických potřeb se dá pořídit ve variantě na opakované použití. Jednorázové plenky snadno nahradíte moderními látkovými, z bezodpadových menstruačních potřeb si můžete vybrat mezi menstruačním kalíškem, látkovými vložkami nebo třeba menstruačními kalhotkami. Běžně k dostání jsou i pratelné odličovací tampónky a pochopitelně i klasické látkové kapesníky (ano, přesně ty, které si nejspíš pamatujete ze svého dětství). Co se týče zubních kartáčků, místo plastových si pořiďte některý z biologicky rozložitelných.

Nakupování

Úplným základem, který je ovšem skutečně snadný, je chodit na nákupy s vlastní taškou (látkovou nebo síťovkou) a látkovými sáčky na ovoce, zeleninu a pečivo. Můžete si vybrat z celé řady moderních designových kousků, nebo si je klidně ušít sami doma.

V obchodě si, pokud to jde, vybírejte výrobky, které nejsou balené (například okurka bez igelitového obalu) nebo jsou ve vratném obalu (například mléko nebo jogurt). Když máte na výběr vatové tyčinky papírové nebo plastové, sáhněte po těch papírových. Pokud máte tu možnost, nakupujte v bezobalových obchodech, kde si všechny výrobky odnesete ve vlastních sáčcích a nádobách. „Bezobalově“ se dá do určité míry nakupovat i v některých klasických a online supermarketech (Albert, rohlik.cz, kosik.cz, DM drogérie, Globus).

Stravování

Pořiďte si vlastní láhev na vodu, na zimu termosku na čaj. Pokud si rádi dáváte nápoje s sebou, bez vlastního kelímku/hrnečku se neobejdete. Samozřejmostí by mělo být i používání brček na opakované použití nebo nenakupování jídla s sebou, pokud si ho tedy neberete do vlastní krabičky.

Potraviny nikdy nenakupujte hladoví, koupíte víc, než dokážete sníst. Lepší je nakupovat méně a častěji, než se zásobit na dlouho dopředu a pak nesnědené prošlé potraviny vyhazovat.

Krok za krokem

Možností jak snižovat množství odpadu je pochopitelně mnohem více. Pro začátek ale stačí vybrat si pár a jakmile se stanou běžnou součástí vašeho života, přibrat další. Snaha o dramatickou změnu životního stylu často vede k tomu, že ji nakonec vzdáme. Pokud ale změny přichází pomalu a postupně, stanou se pro nás úplnou samozřejmostí.

zdroj: ec.europa.eu | fotografie: unsplash.com

Sdílejte článek:

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře

Zavřít reklamu