Příroda Společnost

Znáte 8 největších skládek na světě? Většina spolyká tisíce tun odpadků denně

Světové skládky odpadu
Recyklace je sice na stále lepší úrovni a velkou část odpadu dovedeme zpracovat, přesto jeho množství stále stoupá neuvěřitelným tempem. Obrovské skládky plné nebezpečných materiálů můžeme vidět v mnoha zemích světa, zejména v těch chudších. Poznejte 8 nejhorších skládek na světě i tu největší u nás.

1. Apex v Clark City, Las Vegas

Úložiště odpadu bylo otevřeno v roce 1993 a drží jeden smutný primariát. Z hlediska rozlohy se jedná o největší takové místo na světě. Jeho velikost činí 2200 akrů. A přibývá sem každý den 9 až 12 tisíc tun odpadu každý den. Životnost skládky je předpokládaná na 250 let. U ní byla postavena elektrárna na metanový plyn, která dokáže uspokojit energetické potřeby 10 000 domácností.

2. Bordo Poniente, Mexiko

Kdysi dávno stály v těchto částech Střední Ameriky monumentální pyramidy. Teď je místo nich ohromná skládka Bordo Poniente o rozloze 927 akrů. Mířilo na ní 12 až 15 tisíc tun odpadu denně. Je to naštěstí už minulý čas, protože skládka byla v roce 2011 uzavřena. Stále se zde nachází asi 76 milionů tun odpadků. Skládka byla založena v roce 1985 na suchém dnu jezera.

3. Laogang, Šanghaj, Čína

Skládka Laogang v Číně patří k největším v Asii. Rozkládá se na 892 akrech. Denně sem přibývá až 10 000 tun pevného odpadu. I zde je využíván metanový plyn na výrobu zelené energie. Ta slouží k napájení 100 000 domácností.

4. Malagrotta, Itálie

Skládka Malagrotta v Římě má 618 akrů a schopnost zadržet 60 milionů tun. Ro doku 1984 byla skládka nelegální, pak ji legalizovali. Denně přibývá 4500 až 5000 tun odpadu. Místo má značně negativní vliv na životní prostředí v údolí Galeria, kde se nachází. Mezi problémy patří kontaminace vzduchu, podzemních vod a zemin jedovatými chemikáliemi – arsen, rtuť, amoniak, dusík a nebezpečné bakterie.

5. Puente Hills, LA, Kalifornie

Dnes již zavřena skládka v Puente Hills přijala za dobu svého působení přes 130 milionů tun odpadu z Los Angeles. Jednalo se o největší skládku v zemi, která se rozkládá na ploše 1 365 ha. Otevřená byla v roce 1957 jako soukromá skládka San Gabriel Valley Dump. Nyní je v procesu přeměny na rekreační regionální park.

6. Sudokwon, Jižní Korea

Od svého založení v roce 1992 se skládka v Incheonu v Jižní Koreji rozrostla na 4 292 ha. Přichází sem ze Soulu až 20 000 tun odpadu denně. Je to největší skladiště odpadu v zemi. Metanový plyn, který zde vzniká, je využíván k výrobě elektrické energie. Má také technické vybavení na odsolování a čištění vody. Ta se pak používá na různé účely, např. zavlažování. Podle South Pole Carbon Asset Management Limited zde bylo vysazeno na 700 000 stromů a každoročně tudy projdou tisíce studentů a dětí, které se učí, jak udržitelně nakládat s odpady.

7. Skládky v Dillí, Indie

Město Nové Dillí produkuje denně asi 9 000 tun odpadu. Ten je uložen na skládkách Narela, Bawana, Bhalswa, Okhla a Ghazipur. Společně mají 316 ha dohromady. Mimo Narela a Bawana jsou už ostatní vyčerpány, ale přesto na nich dochází k ukládání dalšího a dalšího odpadu.

8. Deonar, Indie

Indie vyprodukuje každoročně mnoho milionů tun odpadu. Velká část je vyrobena pouze v Bombaji, která má na východním předměstí umístěnou nejstarší skládku v zemi. Byla založena Brity v roce 1927. Denně jde z města asi 8 000 tun odpadu a z toho přes 5 000 tun jde na skládku Deonar, která má kapacitu pouze 2 000 tun denně. V důsledku tohoto přetížení dosahuje množství odpadu mnohem větší výšky, než je povolený limit.

BONUS: Největší skládka v ČR, Ďáblice v Praze

Skládka v Ďáblicích se s těmi světovými určitě nemůže rovnat, ale přesto jsou její čísla dost zajímavá. Denně zde přistane asi 300 tun odpadků denně a řadí se tak k největším v České republice.

zdroj: theguardian.com, worldatlas.com, tridimeodpad.cz | fotografie: pixabay.com

Sdílejte článek:

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře

Zavřít reklamu